Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde merak edilen sorulardan biri; Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

En çok akla takılan sorulardan biridir, internet üzerinden para kazanmak. Konu şu ki, eskiden olduğu gibi pek de kolay değil artık internetten para kazanmak. Bu yazıyı okuduğunuza göre bu işe yeni başlayanlardan olacağınızı varsayıyoruz ve devam ediyoruz. Sorun su ki, herkes bunu yapmaya çalışıyor, ve içerik siteleri de artık bu içeriklere ücret ödemesi yaparken en kaliteli ve en özgün içeriğe göre sizi konumlandırıyor ve ödeme yapıyor.

Youtube konusunda en dikkatli olmanız gereken hususlar şöyle;

1- Özgün içerik üretmek

2- Kaliteli ve iyi bir çalışma

 

Nedir Özgün İçerik?

Daha önce kimsenin yapmamış olduğu, yada yapılmış olsa da kopyala/yapıştır yöntemi ile değil de yeniden yaparak bir içerik oluşturmanız gerekmekte izlenme oranlarınızı arttırmak için, yada açık konuşmak gerekirse izlenebilmek için.  Zaten youtube’da özgün olmayan içeriklere getirdiği bir algoritma ile reklam hesabı açık bir kanaldan yayınladığınız videoları bayağı bir ince eleyip sık dokumakta. Kesinlikle yapmamanız gereken şeylerden biri de, bir filmin, bir dizinin kesitlerini alıp kullanmamak. Bu konuda hem youtube, hem de yayıncı firmalar tarafından lisans engeline takılmış oluyorsunuz ve videonuz uyarı alıyor. Bu uyarılar tekrarlandığında kanalınız kapanma eşiğine kadar gelebiliyor.

Dikkat etmeniz gereken bir ikinci madde de, kendi yaptığınız video içeriklerinizde bile müzik seçiminde dikkatli olmanız. Youtube müziği videodan daha kolay incelemeye alabildiği için çok daha kolay uyarı alabiliyorsunuz. Gerçi bunun için de kendi çözümleri mevcut. Youtube içerik üreticiler için kendi videolarında kullanabilecekleri bir lisanssız müzik kütüphanesini kullanımınıza açıyor ve bulunan müziklerden indirerek hem lisans engeline takılmamış, hemde kaliteli müzikler bulmuş oluyorsunuz.

 

Kaliteli ve İyi Bir Çalışma

Kliteli bir çalışmadan kastımız, günün şartlarına uygun bir içerik üretmiş olmanız. Günümüzde telefonların bile neredeyse 4K video çakim yapabildiğini göz önünde bulundurursak bu konuda çok zorlanacağınızı sanmıyoruz. Tabi ki sadece görüntü kalitesi iyi bir video da kalite anlayışımızda yeterli olmuyor. Aynı zamanda ayda/yılda bir bi video eklemeniz kanalınızın abonesini ve izlenme oranlarını arttırmak için yeterli olmuyor. Kaliteli ve devamlı bir çalışma gerekiyor ki, bu işe profesyönel bir şekilde başlayıp çok kısa vade de olmasa da, bir zaman sonra sabit bir gelire ulaşmanız için.

İlerleyen zamanlarda da, nasıl kanal açılır, nasıl video yüklenir, reklam hesabı nasıl açılır, bunlardan bahsedeceğiz ama asıl önemli olan konu bu teknik işlerden daha önemli olan, bu yazımızda bahsettiğimiz plan ve projeyi oluşturmanız. Umarım bu yazımız size yardımcı olmuştur.

1 Comment Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 1. Ekrem

  Merhabalar,

  Öncelikle faydalı içeriklerle zenginleştirdiğiniz başarılı platformunuz için sizleri tebrik ederiz.
  Sitenizde (http://www.yirmibirmedya.com/blog/youtubedan-nasil-para-kazanilir.html​​​​​​​ buradan) Youtube hizmetlerimizle ilgili ufak bir bilgi notu ve sayfamıza ait bir link (http://www.sadeceon.com/youtube) paylaşma konusunda sizinle iletişime geçmek istedik.

  Bu konuda bir çalışma yapmamız mümkün olur mu sizlerle?

  Teşekkürler
  Ekrem Yüksel
  Marketing Specialist
  http://www.sadeceon.com
  marketing@sadeceon.com

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir