Noel Baba Efsanesi

Öncelikle yeni yılın hepinize mutluluk,esenlik, bol para, sağlık ve bol huzur getirmesi dileklerimizi iletmek istiyoruz.

Nedir bu Noel Bana efsanesi, kimdir bu Noel Baba?

Bilinenin aksine Noel Baba kırmızılar içerisinde, yaşlı, tombul, tonton, elinde hediyeleriyle gezinen, geyiklerin taşıdığı uçan kızağıyla bacalardan girerek şöminemizin önüne hediyeler bırakan bir tip değildir.

Şimdi duyar gibi oluyoruz; Ne gerek var bu yılbaşına! , Kimmiş bu Noel Baba! , Başka kültür ve başka inançlar bunlar! diye söylenenleri.

Şimdi tanıyalım biraz bu Noel Baba denilen, bazılarımızın inandığı sevdiği, bazılarımızın da inançlarımıza aykırı bularak yerin dibine soktuğu bu hayali karakteri.

Aslında Noel Baba denilen, dinsel bir motifle süslenen bu karakterin, dinsel bir durumla hiç bir ilgisi yoktur. Malesef bunu bilmiyoruz. Bir İskandinav öyksüdür bu Noel Baba, Kuzey Avrupa ülkelerinde yüzyıllardır anlatılan bir hikayedir. Kutuplara yakın bir yerde yaşadığına inanılır ve çocuklara hediyeler getiren çok tonton bir adamdır hikayeye göre. Kristof Kolomb’un 1492 yılında Amerika’yı keşfiyle beraber bu öykü, göçmenler ile beraber Amerika’ya kadar taşınır. Artık Amerika’da da anlatılmaya başlanır bu yaşlı tonton adamın hikayesi.

İskandinav ülkelerindeki ev tipi, eskimo tipi evlerdir. Yani yarım küre şeklinde, kapısı yabani hayvanlardan korunmak amacıyla tepesinde olan evler. Peki ne alakası var bu hikayeyle diye soracak olursak bu evlerin, işte Noel Baba hikayesinde bahsedilen baca meselesi buradan gelmektedir. İnsanlar göç ettiğinde yeni mimaride bu tepeden girişli kapı bacaya dönüşür.Yani İskandinav ülkelerinde kapı olarak kullanılan o yer, Amerika’da artık baca olarak algılanmaktadır.

Gazetelerde yayınlanan bir habere göre; Keşan müftüsü “Adam olsaydı kapıdan girerdi..” demişti geçmiş bir tarihte. Umarım oda bu bilgiye ulaşır bi gün..

Clement Clarke Moore adlı bir şair 1820’li yıllarda, bu masal kahramanını bir şiirinde anlatır. Noel Baba denilen bu karakter, ilk defa fiziki yapısı, kaşı, gözü, kıyafetleri gibi özellikleri ile bu şiirde anlatılmıştır.

Gözleri nasıl da parlar

Gamzeleri ne kadar şen

Yanakları güle benzer, burnu ise kiraza

Geniş yüzüyle kahkaha attığında

Hop hop oynar yuvarlacık göbeği

Tombul ve tıknazdır

Yaşlı, neşeli bir cin gibi

Ve ben onu gördüğümde gülmekten alamam kendimi

İşte ilk defa yapılan Noel Baba tarifi bu şiirde bahsedilmiştir ve bu şiirden esinlenerek bu karakterin görünümü oluşturulmuştur. Karakterin doğumu 3 Ocak 1863 günüdür. O gün Thomas Nast adlı ressam, Harper Weekly gazetesinde Clement Clarke Moore’un şiirinde Noel Baba’yı anlatan dizeleri resme dökmüştür. Bu günki Noel Baba karakteri ilk kez o gün görünüm olarak belirlenmiştir.

Peki ne vardır o tarihte Amerika’da ? O tarihlerde Amerika’da iç savaş vardı. Kuzeyliler ile güneyliler arasında olan bu iç savaşta, kuzeyliler köleliğin kalkmasını güneyliler ise kalkmamasını istiyordu. Çünkü Amerika’nın bütün pamuk tarlaları, yani Adrika’dan getirilen kölelerin çalıştırıldığı bütün pamuk tarlaları ülkenin güneyinde idi. Güneyliler bu yüzden köleliğin kalkmasını istemiyordu. Thomas Nast’ın çizdiği ilk Noel Baba figürü de bu savaş sırasında kuzeylilerin yanında olan bir Noel Baba’dır. Yani dini bir algısı yoktur, aksine siyasi bir karakterdir. Kuzeylilerden yana durur, kuzeyli askerlere moral getirmek için oradadır. Hediyeler getirir onlara. Ve yine bu ilk çizimde Noel Baba’nın elinde bir oyuncak vardır. Bir kukla, bu kukla da güneylilerin lideri olan kişinin kuklasıdır. Buradan da anlaşıldığı gibi Noel Baba, köleliğe karşı kuzeylileri destekleyen, yardımsever bir siyasi karakterdir.

Kaynak Sunay Akın

Tabi, Noel Baba’da günümüze kadar bazı değişimlerden geçmiştir. Örneğin ilk resmedilen Noel Baba bir zenci ve elbiseleri yeşil renktedir. Şimdiki Noel Baba kıyafetlerine bürünmesi de CocaCola firmasının bir yılbaşı reklam kampanyasında Noel Baba’yı kullanmak istemesi ve onu kendi kurumsal renkleri olan kırmızı ve beyaz renkli elbiseler ile giydirmesi ile olmuştur. Ve o günden beri şuan ki şekline bürünmüştür bu hayali karakter.

Mutlu yıllar..

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir