Fuarlar ve Fuar Standı

Merhaba,

Fuarlar, orta ve büyük hacimli işletmelerin şüphesiz ki müşterileri ile yakından, sıcak ilişkiler kurabileceği en uygun ortamdır. Sektörel fuarlarda, ürününüzü veya hizmetinizi müşterileriniz ile deneyimleyerek tanıtabilir ve bazen de çıkarmak/üretmek üzere olduğunuz ürününüz hakkında en gerçekçi tepkileri alabilirsiniz.

 

Peki kolay mıdır fuarlara katılmak ?

 

Aslına bakarsanız bu çok göreceli bir kavram. Eğer belirli bir üretim hacminiz ve müşteri potansiyeliniz varsa cevabımız tabiki evet olacaktır. Ama eğer daha önce hiç katılmamış, veya yeni büyüme aşamasına geçmiş bir işletmeyseniz o zaman sizin için verilecek cevap aynı oranda olumlu olmayacaktır.

 

Bunun tek nedeni de ülkemizde fuar alanlarının çok fazla olmaması ve bu yüzden de düzenlenen fuarlarda, fuar standı alanlarının fiyatlarının yüksek olması. Ama devlet olarak son senelerde bu konuya da mümkün olduğunca destek verilmiş ve KOSGEB olarak fuarlara katılacak firmalara yardımcı olmak adına destekler verilmektedir.

 

Tabi ki iş bu kadar ile kalmıyor. Bunun bir de stand, basılı görseller, tanıtım ekipmanları var bütçe ayırmanız gereken. Bu konuda da yine kosgeb’in bazı destekleri mevcut, araştırma yapmanızı öneririz. Basılı görsellerden ziyade, Fuar Standı bütçelerinin daha önemli olduğunu da bilmemiz gerekir.

 

Fuara girecek firmaların, fuar standı konusunda da iyi bir araştırma yapmaları gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü, kapsamlı bir konu aslında. Şöyle ki; öncelikli olarak standınız firmanızın kurumsal çizgisine uygun olarak tasarlanmalı, standın içerisinde gerek depo, gerek çalışma alanları gibi  alanların fuar süresince zorlluk yaşanmaması için iyice hesaplanmalı ve en önemlisi de zamanında kurulumu yapılacak şekilde organize edilmesi gerekmektedir.

 

Umarım ilk defa fuara katılacak olan firmalara bu yazımız korkutucu gelmez, ama bunları bilmenizde de fayda olacağını düşünüyoruz. Fuar katılımı ve stand ve reklam hizmetleri konusunda her türlü ihtiyaçlarınızda 21medya olarak size yardımcı olmak, yol göstermek de isteriz açıkçası..

 

Kolay gelsin 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir